top of page

   

   Осветление в жилището

 

 

     За сполучливото осветление на жилището е много важен изборът на осветителни тела по вид и мощност и поставянето им на подходящо място За жилищни нужди все още се използуват предимно осветлителни тела с нажежаема жичка. При тях светлината се получава в резултат от на съпротивителната спирала /жичка/, предизвикано от преминаването на електрическия ток. Светлинният поток може да бъде насочен към определен участък, например работната маса. Според начина на насочването му осветлението е директно, индиректно и смесено /дифузно/.
      При директното осветление светлинният поток пада направо върху целта, която искаме да осветлим. Директното осветление е икономично, но е вредно за очите, защото предизвиква заслепяване и умора.
     При индиректното осветление светлинният поток достига до площта, която искаме да осветлим, като непълно отразяване от стените и тавана на помещението. Получената светлина е равномерна и мека и няма заслепяване. Индиректното осветление обаче не е икомично.
     Смесено /дифузно/ осветление се получава, когато светлинният източник, за да не заслепява очите, се поставя в глобус от матово или от млечно стъкло. В жилищата смесено осветление се използува най-много във вестибюлите, холовете и пр.
     В практиката се срещат още полудиректното и полуиндиректното осветление. В първия случай по-голяма част от излъчваната от източника светлина се насочва надолу, а само малка част — към тавана, а във втория случай картината е обратна От голямо значение за ефекта от осветлението на жилищните помещения е оцветяването на стените и таваните. Тъмно боядисаните стени поглъщат светлината и намаляват ефекта от осветлението. Обратно, белите стени и тавани отразяват значителна част от падащата върху тях светлина.


     Поставянето на допълнително осветлително тяло не се различава съществено от поставянето на допълнителен контакт. Разликата се състои в това, че допълнителните контакти обикновено се поставят на неголямо разстояние от пода — на височината на вече монтираните контакти в жилището, а допълнителните осветлителни тела понякога се спускат от тавана. Това означава, че за новото осветлително тяло трябва допълнителна линия, свързваща определеното за поставянето му място — най-често средата на тавана, с най-близкия разклонител. Освен това, ако новото осветлително тяло трябва да се включва и изключва със самостоятелен ключ, е необходимо да се пусне нова линия и до ключа.

Осветление за четене, плетене, бродиране и други занимания и дейности

     То може да се осъществи чрез висящо осветлително тяло, чрез стенна лампа на удължено рамо, като светлината се довежда до средата на групата, или посредством стояща лампа. В зоната за хранене обикновено се поставят висящи осветлителни тела — единични или на групи над масата. При това масата трябва да е изцяло осветлена, а източникът на светлина да е напълно закрит за очите. Броят и разположението на осветлителните тела са в зависимост от формата на масата. При кръгла или квадратна маса те се групират около един център, а при правоъгълна или елипсовидна маса се разполагат линеарно. Освен това могат да се поставят подвижни осветлителни тела във вертикална посока.
За писмена работа на работното място трябва да се предвидят два вида осветление — разсеяно и съсредоточено. При такова комбинирано осветление се избягват резкият контраст между силно осветлената работна площ и останалото, потънало в тъмнина пространство от помещението. При този случай общото осветление на помещението може да се използва като разсеяно, но при условие, че когато се работи, то е включено.
     Осветлението на работното място може да се осъществи по няколко начина:

— чрез стоящи лампи с два светлинни източника, като единият е насочен към стената или тавана на помещението, в което се работи;
— чрез източник на светлина, насочен към работното място;
— чрез настолни лампи със същите възможности, както в първия случай;
— чрез стоящи или настолни лампи с насочен светлинен поток /в случаи, когато се използува общото осветление на помещението/.

За осветление на работната площ е достатъчна лампа от 60 вата. Ослепителната светлина, отразена от бялата повърхност на хартията, попада направо в очите, действува неблагоприятно на зрението и може да го увреди.
В спалнята освен общо осветление е необходимо да се предвиди локално осветление — над леглата и тоалетната маса. Особено важно е локалното осветление над леглата. То се осъществява по различен начин: с лампи, поставени на нощните шкафчета, или с лампи, прикрепени към стената над леглото или снабдени с шарнирни устройства. Шарнирното устройство дава възможност за направляване на светлинния поток в за-висимост от положението, което четящият в леглото е заел. В такъв случай източникът на светлината трябва да е поставен отзад или малко встрани над главата на четящия. Най-добре е нощните лампи да са снабдени с абажури, които дават насочена и съсредоточена светлината да не се пречи на останалите обитатели в стаята да спят. Светлинният източник трябва да бъде с нормална сила, т. е. такава," каквато е необходима за четене. Вредно за очите е да се използуват лампи с малки крушки.

     Друг важен пункт, където се устройва локално осветление в спалнята, е тоалетната маса. Основното предназначение на осветлението тук е осветляването на огледалото. Светлинните източници, поставени от двете страни на огледалото, трябва да са с мека разсеяна светлина и да се намират на височината на главата. Не трябва да се забравя и евентуалната осветление — за четене, плетене, бродиране и други занимания и дейности. То може да се осъществи чрез висящо осветлително тяло, чрез стенна лампа на удължено рамо, като светлината се довежда до средата на групата, или посредством стояща лампа. В зоната за хранене обикновено се поставят висящи осветлителни тела — единични или на групи над масата. При това масата трябва да е изцяло осветлена, а източникът на светлина да е напълно закрит за очите. Броят и разположението на осветлителните тела са в зависимост от формата на масата. При кръгла или квадратна маса те се групират около един център, а при правоъгълна или елипсовидна маса се разполагат линеарно. Освен това могат да се поставят подвижни осветлителни тела във вертикална посока.

     За осветлението на работното място на ученика важи всичко казано за работното място в дневната. Неправилно е схващането, че за детето не е необходимо осветление, както за възрастните. Зрението на детето има не по-малки изисквания от това на възрастния човек.

     В кухнята освен общо осветление е нужно и местно осветление над работната площ. Ако се предвиди само общо осветление, сянката на работещия ще пада върху работната площ и ще му пречи. Източниците на осветлението се разполагат така, че светлинният поток да е насочен върху работната площ, но да не попада направо в очите на работещия. За местно осветление в кухнята могат да бъдат използувани:

— обикновени и луминесцентни лампи, монтирани под горния ред шкафчета и защитени със съответни щитове;
— стенни лампи, закрити с абажури, чиято светлина е насочена към работната площ;
— луминесцентни или обикновени лампи, скрити във вентилационния похлупак на печката.

     Осветлението в съвременното жилище освен функционално има и естетическо значение за въздействието на интериора. Местното осветление спомага да се изяви пространствената ко¬мпозиция на жилището, като същевременно оптически увеличава или под¬чертава отделните функционални зони. Местното насочено осветление значително подчертава пластичността и формите на отделните предмети в интериора, които при общото осветление, т. е. при разсеяно осветление, до голяма степен се обезличават. То внася живот и разнообразие в интериора. Чрез сполучливото съчетаване на общото и местното осветление се постига едно наистина рационално осветление, на което не му липсват и естетически качества.

 

 

 

     

 

   

Задай въпрос, напиши коментар, остави съобщение

Информацията е изпратена успешно!

bottom of page