
Домашен майстор
или-направи си сам ремонт в жилището
Облицовка с подови плочки
В този раздел ще ви запозная само с проблемите и работните процеси, които са нови или на които трябва да се обърне особено внимание. Домашният майстор, който иска да поставя само подови плочки и започне да чете едва от тази страница, ще добие откъслечни знания.
Тук няма да разграничавам също употребата на глазирани и неглазирани плочки . Разликите са ви известни от предходни глави.
Обработка на подовите плочки
Рязането на теракотните плочки е естествено по-трудно отколкото на фаянсовите . При фаянсовите плочки между глазурата и бисквита съществува напрежение. Щом разрежете тънкия пласт глазура, това напрежение се освобождава и порьозният бисквит може лесно да се счупи.
Знаете, че подовата плочка като цяло има сравнително по-плътна структура. Тя не може да се чупи, трябва да се разбива.
Очертайте с молив по повърхността на плочката линията на срязване. След това седнете и поставете плочката върху лявото си бедро. С лявата ръка дръжте длетото от твърда сплав на линията на срязване, а с дясната равномерно удряйте с чукчето по длетото, като след всеки удар го помествате с един милиметър. Когато придобиете малко опит, това ще става сравнително бързо. След като минете няколко пъти така по линията на срязване, обърнете плочката обратно и с острието на чука чукайте по линията, докато плочката се разцепи. Колкото е по-остър чукът, толкова по-лесно и бързо ще върви работата. И тук първият опит няма да е особено успешен, затова най-напред се упражнете на някоя дефектна плочка. Мястото на счупването трябва непременно да шлифовате, като предварително потопите ръба във вода.
Отново припомням, че от време на време трябва да помитате разпилените парчета, за да предотвратите наранявания. Малките отломки, разпилени по пода по време на обработката на теракотните плочки, са особено остри.
Поставяне на подови плочки
Тук ще изключа мозайката, тъй като по-нататък специално ще говорим за нея/
Методът за поставяне на подови плочки е един, защото профилираният гръб на
големите 150 х 150 тт плочки изключва възможността те да се лепят с лепило. Поставят се така, както и фаянсовите плочки.
Знаете, че подовите плочки имат сравнително по-плътна структура, а оттам и по-слаба хигроскопичност. Строителният разтвор не бива да бъде прекалено твърд, но трябва да съдържа много по-малко вода, отколкото разтворът за стенна облицовка. Поради теглото на плочките при поставянето им трябва задължително да работите с дървени клинове.
В случай че върху неглазирани плочки са се задържали остатъци от строителен разтвор, които не могат да се измият, ще ви помогне само почистването с киселина. Купете си солна киселина и я разредете с вода в съотношение 1:10 или 1 част киселина и 10 части вода. Не използвайте метални съдове. Най-подходящи са пластмасови или стъклени. С тази разредена киселина измийте облицовката. Пазете се! Поставете си защитни очила и гумени ръкавици . Избягвайте допира на киселина до кожата!
Около пръчка увийте парцал, завържете го добре, потопете го в течността и с него почистете облицовката. Всичко това трябва да става бързо, а веднага след това допълнително измийте обилно с вода, защото солната киселина ще потече по фугите и ще започне да разтваря строителния разтвор зад плочките. При измиването водата разрежда киселината така, че тя загубва активността си.
Ще повторя: Солната киселина разяжда дрехите, дразни кожата и в никакъв случай не трябва да попадне в очите!
Облицоване с цепени плочки
Цепените керамични плочки са сравнително груби, глазирани и много устойчиви. Гърбът на плочката допуска употребата им само върху разтвор. Предвидете за дебелина на пласта най-малко 20 мм, защото трябва да се изравняват големи неравности. За вертикалните и хоризонталните фуги не са достатъчни З мм, тъй като в размерите на плочките има големи разлики, които да се изравняват. Имайте предвид това при определяне разположението на фугите. Препоръчвам ви средна широчина на фугите 5 мм. Ако облицовката ще бъде изложена на въздействието на агресивни материали, изискването е фугите да са 10 мм широки - така те ще могат значително по-добре да бъдат уплътнени при фугирането с мистрията.
Спазвайте освен това споменатото вече няколко пъти правило за оформяне на площи с правоъгълни плочки. Тясното помещение се издължава оптически, ако плочките се поставят по дължина. Поставят ли се на височина, дългото пространство се стеснява и изглежда по-високо. На открито, например за облицовка на цокъла на еднофамилно жилище, могат да се измислят най-смели комбинации за оформяне. Плочки, поставени с кръстосана фуга, създават добър ефект. Рязането на плочките става по описания по-горе начин. При подреждането стремежът трябва да е да се използват колкото може по-малко нецели плочки, тъй като в сравнение с фаянсовите рязането на цепените плочки изисква много повече усилия. В случай че не разполагате с подходящо точило за шлифоване, послужете си с парче клинкерна тухла.
Както вече многократно бе казано, лепенето става с разтвор.
Цепените плочки са по-хигроскопични от подовите, следователно разтворът може да бъде по-рядък. Проверете опитно дали е необходимо преди поставянето й плочката да се потопи за кратко време във вода. Това зависи както от съхраняването на плочките, така и от годишното време. След приключване на работата за деня из-дълбайте добре фугите, за да остане достатъчно място за разтвора за фугиране.
Фугиране и допълнителна обработка на облицовката
За да изпъкнат добре фугите, цветът им винаги трябва да контрастира с цвета на плочките. Тъмни плочки би трябвало да се фугират с мраморен гипс или с бял цимент. Светли плочки се фугират с портландцимент. Ако за фугите искате да употребите друг цвят, а не бяло или тъмнозелено, към мраморния гипс или цимента можете да прибавите някакъв минерален оцветител за фуги. Разтворът за фугиране на облицовки с широчина на фугите до 5 мм представлява смес от свързващо вещество и вода. Пригответе си в канче гъста каша от съответното свързващо вещество и вода. След това навлажнете още веднъж добре облицовката. Можете да я напръскате или да я минете с мокра гъба. Ако не направите това, облицовката ще изсмуче твърде бързо водата от разтвора и фугите ще се запълнят само повърхностно.
Сега с гумена шпакла или с гъба вземете от разтвора и го размажете по облицовката /кръстосано, диагонално на фугите/. От време на време трябва да потапяте гъбата във вода. Ще видите ясно как се запълват фугите. Накрая търкайте малко по-силно, за да не се издуят фугите. Ако е необходимо, минете с разтвор и по посока на фугите.
При тази работа си слагайте гумени ръкавици, защото циментът дразни силно кожата.
Плочките поемат много бързо водата от разтвора, поради което фугите бързо се втвърдяват. Непосредствено след втвърдяването можете внимателно да измиете облицовката с гъба и чиста вода. Щом като изсъхне, вземете мека кърпа и излъскайте глазурата. В ъглите трудно ще почистите фугите с гъба. Там трябва да си помогнете с шпакла.
Облицовки, които имат широчина на фугата повече от 5 мм, трябва да се фугират със специална мистрия.
Използване на други плочи
Става дума главно за клинкерови и мозаични плочи, за плочи от естествен камък и от обикновен бетон. Обработката им става по принцип с чук с колкото може по-остър връх. Поставят се непременно върху строителен разтвор по описания вече начин. Тъй като са сравнително тежки, трябва да имат стабилна опорна площ, т.е. пространството между плочата и основата да е изцяло запълнено. Разтворът за лепене се нанася върху основата, а след полагането на плочите се издълбава от фугите на дълбочина 10 мм. Работи се със средна широчина на фугата 10 мм.
Фугирането става с циментов разтвор -смес от цимент и пясък в съотношение 1:1. Не сипвайте много вода, необходим ви е доста гъст разтвор. Сложете една мистрия разтвор върху пердашката. С мистрията за фугиране вземайте по малко от пердашката и запълвайте фугите. Най-на-пред напъхайте разтвора, а след това го заглаждайте. Това също е работа, която няма да ви се удаде от първия път и за която трябва да се упражнявате.
Почистването /измиването/ на облицовката естесвено се извършва преди фугирането, защото в противен случай ще се отмие разтворът от фугите. Следователно при фугирането се старайте да не замърсявате облицовката.'
Задай въпрос, напиши коментар, остави съобщение